top of page

Ishrana degua

  • OSNOVNE INFORMACIJE O ISHRANI

Usled manjka pravih i tačnih informacija o deguima, kako generalno tako i o njihovoj ishrani, ljudi su često u zabuni da su degui „teške“ životinje za izdržavanje. Baš naprotiv, najbitnija stvar u ishrani degua je ne davati im šećer u bilo kom obliku zbog njihove sklonosti ka dijabetesu.

Ishrana im se obavezno sastoji od:

gotove mešavine zrnevlja za degue, koja im zadovoljava sve potrebe za vitaminima i mineralima, 

- sena zbog vlakana i zdravlja zubića, bitno je da im je uvek dostupno, 

- sveže vode - potrebno je menjati vodu u pojilici svaki dan.

Hrana mora da bude razdvojena po činijicima odvojeno za svakog degua.

Maksimalna dnevna doza hrane je 10-15 grama.

 

Na slikama se mogu videti proizvođači zrnevlja i sena koji su provereni i dostupni u Srbiji / Beogradu.

 

Mešavina zrnevlja za degue Versele Laga je jedinstvena hrana samo za degue prilagođena njihovim specifičnim zahtevima. Uglavnom se sastoji od proizvoda biljnog porekla: žitarice, povrće, ekstrakti proteina povrća, semenke, kvasac, FOS (fructo-oligosaharidi), bilje, ekstrakt nevena, alge, MOS (manan-oligosaharidi), ekstrakt juke (yucca), ekstrakt semenki grožđa, a analitički sastav je: sirova vlakna 15%, sirovi proteini 14%, sirovi pepeo 6%, sirove masti 3,5%, kalcijum 1%, lizin 0,62%, fosfor 0,55%, metionin 0,23%. 

Mešavina zrnevlja za degue Vitapol je takođe njihova jedinstvena hrana i njeni sastojci su: zrnasti proizvodi i žitarice 60%, granulirano krmivo 22%, povrće 11%, pekarski proizvodi 4%, proizvodi biljnog porekla 3%, od čega je analitika: sirovi proteini 14,0%, sirova vlakna 11,0%, sirove masti 3,5%, sirov pepeo 3,5%. 

Potrebno je voditi računa jer postoje proizvođačke mešavine specijalno za druge vrste veverica, činčile, zečeve ili druge glodare koje nisu odgovarajuće za degue jer sadrže druge sastojke u sebi koji mogu biti opasni po njih. Odvojene mešavine peleta koje su namenjene činčilama i deguima su višak za kupovati jer u svakoj mešavini za degue postoji pelet unutra u onoj meri u kojoj je potreban.

Seno - specifična namirnica bitna za održavanje optimalne ishrane, ali i zdravlja degua. Pored toga što vlakna u ishrani potpomažu varenje i održavaju zdravu crvenu floru životinje, ujedno su dobra za pravilno trošenje zuba - sprečava krzanje i lomljenje. Potrebno ga je davati ili preko hrane ili u odvojenoj posudici.

Sveža voda - potrebno je da bude dostupna svaki dan i savetuje se pojilica za upotrebu (najpraktičnije rešenje koje ispunjava i higijenske uslove). Degu će prirodno brzo savladati njeno korišćenje.

Par odraslih degua troši 1l vode mesečno kad se sumira potrošnja, mada varijacije postoje jer na potrošnju utiču faktori klime, godišnjeg doba, temperature, količine vežbanja degua...

Fiziologija i anatomija degua je prirodno takva da u divljini moraju da se suočavaju sa sušnim predelima i okruženjima i stoga njihova potreba za vodom je niska, ali to ne znači da treba ostaviti ljubimca dugo bez sveže vode. Navodno u divljini, degui mogu preživeti 13 dana bez vode.

Ove nabrojane namirnice ne treba da budu jedina hrana deguimaPošto spadaju u red biljojeda ishrana im se može obogatiti uz sveže povrće, svežu ili suvu travu i začine. 

  • SVEŽE BILJKE, POVRĆE i ORAŠASTO VOĆE, ZAČINI

Kod ishrane degua, sveže biljke, voće i povrće se daju u meri veličine nokta, na različit vremenski period i kako bi bilo lakše napraviti selekciju klasifikovana je podela u tri grupe:

  • Hrana čija prekomerna konzumacija može izazvati povraćanje i nadimanje
    (davati maksimalno dva puta nedeljno u maloj meri) i tu spadaju: sve vrste kupusa, brokoli, boranija, sveža trava, sveži začini: origano, nana, peršun, bosiljak, korijander, maslačak, karfiol, zelena salata, celer, sirove semenke suncokreta, golice, lešnik, orah, indijski orah.

  • Hrana koja sadrži viši nivo šećera i može izazvati dijabetes i druge bolesti
    (davati samo jednom mesečno kao poslasticu, a oboleli degui ovo nikako ne smeju da jedu) i tu spadaju: grašak, šargarepa, batat, jabuka, krastavac, paradajz, kukuruz šećerac, cvekla (može da oboji urin u crveno), rotkvica.

  • Hrana koja je bezbednija za davanje nekoliko puta nedeljno
    (ne treba preterivati, 2-3 nedeljno mogu se častiti), i tu spadaju: tikvice, crvena i zelena slatka paprika (nikako ljuta), suvi začini: origano, peršun, bosiljak, nana, čubar, osušene latice ruže, cvet nevena, bundeva.

Nikako im ne treba davati nijednu vrsta luka (crni, beli, mladi..) jer su otrovni za degue. Poželjno im je napraviti miks od malo povrća, začina, latica ruža... Degui vole različite ukuse i ponekad su izbirljivi po pitanju hrane. Postoje neke stvari koje ne žele da jedu (i umeju da izbace to iz svoje činije), ali svakako im treba nuditi različite ukuse jer se ne zna da li će možda razviti sklonost ka određenoj namirnici. Bitno je da sve sveže namirnice budu dobro oprane i čiste.

Namirnice iz frižidera i zamrzivača ne bi trebalo davati ljubimcima jer mogu da im naškode. U letnjem periodu dozvoljeno je kratko-hlađenu namirnicu iz frižidera proprati malo vodom ("da se smlači") i tek onda je dati ljubimcu. To je već nešto što će im prijati da se rashlade na velikim vrućinama.

 

  • POSLASTICE

Degui, kao i ljudi, prosto obožavaju hranu koja nije dobra za njih pa ove takozvane poslastice možete davati kao nagradu ili ih oristiti u vidu treninga, ali nikako ih ne treba ubacivati u regularnu ishranu jer u prekomernim količinama mogu loše da utiču na zdravlje vašeg degua. Uvek treba gledati da degu dobitak poslastice vezuje za lepo i pozitivno iskustvo kako bi se osiguralo poverenje i kako bi bilo lakše privikavanje na vlasnika. U daljem tekstu je navedeno šta sve može biti opcija za poslasticu.

  • Orašasti plodovi i semenke
    U ovu vrstu poslastica u sirovom stanju spadaju: semenke suncokreta, semenke bundeve, lešnik, kikiriki i indijski/brazilski orah. Budući da su bogate proteinima i mastima ove nagrade ne treba davati više od jednom mesečno jer u suprotnom, bubrezi i jetra vašeg degua mogu da obole. Brazilski orah kao i lešnik im možete davati i sa ljuskom jer im to može poslužiti u trošenju i obradi sekutića kako bi ostali zdravi i normalne dužine.

  • Dvopek i krekeri
    Ova vrsta hrane sadrži vlakna i pomaže u trošenju zubića ali zbog viška soli i šećera koji se nalaze u ovim poslasticama ne treba ih davati više od tri puta mesečno i to u vrlo malim komadima.

 

Iz ličnog iskustva znamo koliko su degui ludi za ovim stvarima jer kada ih namirišu određene zvukove ispuštaju u želji da ih dohvate (ponašanje sa zvukovima liče na "prošenje za hranu").

  • Voće
    Degui imaju sposobnost da tolerišu izuzetno male količine šećera pa im se jednom mesečno može ponuditi i neka voćkica kao poslastica. Ograničenje u davanju voća kao poslastice se ogleda u tome što fruktozi treba više vremena da prođe kroz metabolizam degua u odnosu na glukozu. Naravno, ne treba forsirati neke šećere u odnosu na druge jer bez obzira na sve, deguima šećer ugrožava zdravlje.
    Kao nagradu može im se davati jabuka oljuštena i očišćena od semenki koje sadrže cijanid i koji je vrlo otrovan za male životinje. Pored jabuke mogu im se davati i kruške i suvo grožđe samo jednom mesečno, ali svakako se savetuje da se voće izbegava i da bude baš retko ponuđeno, jer sve ide u korist zdravlja degua.

 

  • Pirinčane pahuljice
    Ovo je vrlo hranljiva poslastica i degui vole da ih jedu. Možete ih davati i više puta nedeljno jer ne sadrže ni šećere niti masti i ne štete zdravlju degua, a mogu da posluže u dresiranju degua kao nagrada za uspešno izvršenu komandu. Odlična namirnica koja može da se koristi za trening i dresiranje.

 

  • Ovsene pahuljice
    Ovsene pahuljice sa mekinjama čine odličnu poslasticu za treniranje i pripitomljavanje degua, a može poslužiti i da zamaskira lek ukoliko mora da se daje obolelom deguu. Pošto su pahulje sitne, možete ih iskoristiti da zadržite vašeg degua na jednom mestu jer ne može da pobegne sa njima već će sedeti i mirno jesti svoju porciju. Prstohvat dnevno je preporučena količina u ishrani (oko 5-6 pahulja).

 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

U ishrani degua se nikako ne sme naći industrijska i veštačka „ljudska“ hrana koja ima veštačke arome, bilo kakve aditive ili boje jer mogu ozbiljno nauditi zdravlju ljubimcima.

Sve navedene informacije su izvučene iz nekog proseka pa bi trebalo postepeno - kontrolisano uvoditi promene u ishranu dodavanjem poslastica u vidu probranog povrća i orašastog voća (uz njihovu osnovnu i obaveznu hranu -  mešano zrnevlje i seno).
 

Ipak su degui osetljiva bića pa samim tim svaka jedinka može drugačije da reaguje na promenu. Postoji mogućnost da im se nešto neće dopasti, da će odbiti, izbaciti iz svoje činije. Zatim, možda će im se specijalno svideti nešto pa će se čudnije i euforičnije ponašati tako što će prositi hranu, grabiti prednjim šapama da je dohvate, grebati i gristi kavez kako bi izašli što pre po hranu...

bottom of page