top of page
  • PRIPITOMLJAVANJE i NAVIKAVANJE

Na početku upoznavanja sa njima, degui su stidljivi i potrebno im je vreme da upoznaju nov prostor, mirise, detalje (to važi i kasnije tokom pripitomljavanja kad god se desi neka nova promena - sredine / nova posuda za kupanje / nove igračke u kavezu ... ). 

 

Plašljivi su, obazrivi i stoga je preporučljivo laganije se kretati, bez naglih pokreta tela i trzanja jer odmah se oglašavaju proizvodnjom skičave buke koja deluje panično.

Pored vremena koje je potrebno za adaptaciju na novo, za pripitomljavanje je potrebno još veće strpljenje ukoliko je degu tvrdoglaviji ili nervozniji (što je uočljivo već na početku po ponašanju), ali izuzetno je važno da životinja stekne poverenje u svog negovatelja.

Bitno je da degu stekne vaše poverenje jer se proces učenja zasniva na sistemu vaše pozitivne i negativne reakcije na njegove postupke. Pozitivna reakcija znači nagrada za željeno ponašanje.

To može da bude neka omiljena poslastica jer to njega najviše raduje, a možete i samo da ga pomazite po stomačiću. 

Ukoliko degu dozvoljava maženje po stomaku to upravo znači znak poverenja.

 

* Savet za pripitomljavanje - dolazak na ruku:

Kako su izuzetno radoznale životinje, same će prići pogotovo ako im se ponudi neka hrana (naprimer zrnevlje iz degu mešavine). Nemojte ih pokušati zgrabiti, ruku lagano stavite u kavez, ponudite poslasticu i degu će se sam iz znatiželje popeti. Ubrzo će sam da počne da se penje na vaše ruke i ramena i istraživati vas.

Puštajte ga redovno iz kaveza i igrajte se s njim, ali ga nemojte ostavljati bez nadzora, kako ne bi pregrizao nešto što ne treba - bolje sprečiti štetu.

Koliko će vaš degu biti pitom i raspoložen za komunikaciju, zavisi od njegovog temperamenta i vremena koje mu je potrebno da se privikne na vlasnika.

 

Degu nekad iz znatiželje može gricnuti malo jače vaš prst i možete mu dati do znanja da je preterao tako da ispustite zvuk kao "skvik" i sklonite ruku. Na taj način degui jedan drugom daju do znanja da se timare pregrubo.

 

Degua nikako nemojte hvatati da ga ne bi povredili i nemojte ga uzimati za rep jer je veoma osetljiv i može da se otkine. To je prirodna odbrana ovih životinjica protiv predatora. Rani treba nekoliko nedelja da zaraste, ali rep više nikada ne naraste. Ne regeneriše se, niti obnavlja na bilo koji način. 

 

 

  • TRENING, DRESIRANJE i UČENJE

Prema istraživanjima degui su inteligentniji glodari od pacova i morskog praseta. Mogu naučiti nekoliko osnovnih komandi: da se odazovu na ime, da sami ulaze i izlaze iz kućice na komandu, da se popnu na ruku i još mnogo toga, ali za rad i učenje su potrebni veliko strpljenje i brižljivost, upornost i repeticija (ponavljanje postupaka vežbanja).

 

 

Pripitomljavanje degua

bottom of page