top of page
  • ZDRAVLJE DEGUA

 

Zdravlje degua se može videti kroz njegovo aktivno ponašanje, a deluje zdrav kada:

  • se kreće brzo, hitro, poskakuje i trči,

  • je znatiželjan i ima dobar apetit,

  • ima gusto krzno koje se presijava,

  • su mu sjajne i bistre oči (koje su čisto crne),

  • mu je dublja unutrašnjost ušiju vlažnjikava,

  • nema tegoba sa disanjem,

  • nema promene u boji i konzistenciji izmeta (treba da je malo, zrnasto i suvo),

  • nema nikakve vidljive otoke i povrede.

 

Za degue je utvrđeno da najčešće boluju od dijabetesa stoga ishrana mora da bude kontrolisana. Ova bolest se prvo prepoznaje po pojačanoj žeđi, umoru i mrenama na očima. Zbog toga treba izbegavati hranu koja sadrži previše šećera jer uzrokuje razvoj dijabetesa.

 

Takođe treba obratiti pažnju na pojavu dijareje, apatije, gubitak težine, zamućene oči, sve su to prvi simptomi zdravstvenog problema gde je potrebno konsultovati odgajivače, ili posetiti veterinara (mi savetujemo da se u slučaju problema makar nazove Veterinarski Fakultet u Beogradu radi konsultacija jer su jedini pored originalnih odgajivača koji sa stručnim znanjem mogu da pomognu).   

Više o bolestima možete pročitati ovde.

Više o zdravstvenoj evidenciji degua i kako je sprovoditi možete pročitati ovde.

  • NEGA I ODRŽAVANJE HIGIJENE

Degu ne voli vodu (osim da je pije), tako da se njegova higijena svodi na kupanje u posebnom vulkanskom pesku (kao i činčila, nabavlja se uglavnom u većim pet shop radnjama).

Pesak se može postavljati posebnoj činiji u kavez jednom u par dana, a može se i držati stalno unutra. U svakom slučaju ga je potrebno prosejavati jer ga koriste kao toalet i vrše nuždu unutra, a isti može da se koristi nekoliko puta za kupanje.

O našem prvom iskustvu sa kupanjem u pesku možete pročitati ovde

U zavisnosti od veličine i materijala kaveza, njegovog  kvaliteta izrade - svako će videti na koji način i koliko često će održavati higijenu kaveza – sve dolazi u obzir: četkice, metlice, krpice, usisivač...

Bitno je napomenuti da su degui čistije životinje od mnogih drugih jer pored kupanja u pesku, između sebe se međusobno čiste i bište, linjaju se jednom godišnje, a kao biljojedi sa kontrolisanom ishranom su krajnje bezopasni po čoveka.

Pored njihove čistoće mora da se održava higijena kaveza na određeni period. Pošto degui vrše nuždu svuda bitno je povremeno obrisati/oprati sve što koriste.

Činije za hranu je potrebno oprati nekoliko puta nedeljno.

Posudu u kojoj se kupaju, kako se menja pesak, tako je potrebno oprati povremeno i posudu jer su sigurno nekoliko puta izvršile nuždu unutra.

U zavisnosti šta u sebi kavez poseduje (staklo, drvo, metal...) i to je potrebno povremeno prebrisati sa nekim antibakterijskim i dezinfekcionim, bezbednim sredstvom  za degue (naprimer razblaženi Asepsol).

Zdravlje i nega degua

bottom of page