top of page

Osnovne informacije o deguima

 

  • KARAKTER, PONAŠANJE I TEMPERAMENT

Degu je inteligentan, dobroćudan, živahan i razigran glodar čiji karakter odiše radoznalošću. Može se klasifikovati kao životinja koja kontinualno ima dečiji radoznali karakter, koju sve zanima i koja bi sve da gricne i proba, koja izuzetno dobro čuje (čak mnogo bolje nego što vidi) i za koju se može reći da je baš čista jer se blagovremeno timari i čisti svojim oštrim zubićima (to radi sam sebi, a obavezno se bište međusobno). 

 

Degui se brzo kreću i uspevaju da se uvuku u jako malo rupu. Vole da kopaju, pa ako imaju priliku sakriće hranu u rupu koju su iskopali u drvetu ili pesku (karakteristično kao i kod veverice zbog čega su prvobitno posmatrane kao takve). Dobri su penjači, brzo trče, mogu skočiti i do metar u daljinu, oko pola metra u visinu. 

 

Degui su polufosorijalna (semifosorijalna) bića što znači da su prilagođeni da žive i podzemno i nadzemno (fosorijalno znači sposobnost za kopanje). Anatomija degua nije specifična kao kod ostalih glodara (pogotovo koji žive podzemno) jer su degui mešovite konzistencije koja uključuje: velike oči, dugačke prste, manju ključnu kost, manje čupav a dugačak rep, i nokte umesto kandži. Oni u prirodnim uslovima zubićima i prednjim šapicama kopaju. U kućnim uslovima može da se desi pokuša da iskopa pod ili deo nameštaja jer to je njegov prirodni instikt.

Kako reaguju na najtiše zvukove, umeju uplašeno da pobegnu, da pokušaju da se sakriju na bezbedno mesto ili čak da se ukoče (ukočenost zna da potraje), ali naposletku, uvek pobedi radoznalost i strah nestane.

Degu se brzo navikava na okruženje, vlasnike i kavez. Ako se redovno hrane rukom, lako se naviknu na vlasnika i njegov miris. Ne voli mnogo da se uzima u ruke (životinja je tvrdoglava i individualna - sama voli dođe da istražuje, ali se može i dresirati). Nije ga lako uzeti (kao ni uhvatiti) jer je veoma brz i skače.

  • IZGLED DEGUA
     

Degui su dugački otprilike oko 30 and 45 cm sa sve repom koji je dužine od 13 do 16 cm sa čupicom na kraju. Prosečna težina odraslog degua varira između 170 i 300 grama. Mogu biti životnog veka oko 6-9 godina što zavisi od ishrane i životnih uslova životinje.

Sa spoljne strane imaju mekano i šareno braonkasto-sivkasto krzno, ali u zavisnosti od vrste degua - mogu biti i drugih boja: žućkasti, vrlo tamno smeđi i "plave" (svetlo sive).

 

Boja krzna je evoluirala da bi delovala kao prirodna kamuflaža u njihovom divljim staništima. Sa unutrašnje, trbušne strane krzno je bledo belo/žućkaste boje koje ima mogućnost reflektovanja UV zraka. Pošto mnogi predatori vide te zrake, izuzetno je zgodno što je UV krzno sakriveno sa unutrašnje strane i degui biraju kada će ga pokazati i na taj način signaliziraju jedni drugima na razne opasnosti.

Uši su im krupnije veličine, malko srcolikog oblika, tamnog pigmenta sa malo krzna, dok je ušni kanal zaštićen malo dužim dlakama. 
Degu ima velike, tamne oči okružene svetlim krznenim prstenom koje su pozicionirane na bočnoj strani glave kako bi im omogućile bolji opseg vida.

Nos je bez dlaka, mali i obično tamne boje po izgledu, iako postoje varijacije. Ženski degu ima bolje razvijeno čulo mirisa od muških jer je otkriveno da njima hormon testosteron ograničava to čulo. Ženke takođe imaju četiri para dojki, od kojih su tri para smeštena na bočnoj strani tela u liniji između prednje i zadnje šape. Na šapama imaju po 5 prstiju, s tim što su na gornjim palčevi zakržljali. Na donjim šapama su nokti zakrivljeni kako bi se degui lakše hvatali i penjali. Pokriveni su dugim "očešljanim" dlakama. 

Već smo rekli da degu ima 20 zuba a od toga su: dva para sekutića, dva para prednjih kutnjaka i šest pari kutnjaka. Deguima kutnjaci stalno rastu, što je u skladu sa jedenjem vlaknastih biljnih materija u divljini. Kod degua je zahvalno to što od svih glodara imaju najmanji problem sa zubićima jer im se dešava prirodno umereno uvlačenje (dok druge vrste glodara imaju duboko uvlačenje kutnjaka što donosi niz problema, pa i zdravstvenih tegoba). Prednja strana sekutića (gleđ) je kod degua narandžaste boje i pokazatelj je zdrastvenog stanja degua. Ukoliko odraslom deguu zubi pobele to znači da će uskoro uginuti.

Izvori:

degutopia.co.uk.

Woods, C. and Boraker, D. (1975) - Octodon degus. Mammalian Species

  • PREGLED IZGLEDA DEGUA:

  • MLADUNCI  DEGUI:

Degui imaju najnižu telesnu temperaturu od svih glodara. 

Temperatura tela degua: 36 – 37,9 ⁰C

Temperatura okruženja koji deguima najviše odgovara: 21 - 25 ⁰C

 

Degu odrasta na svoju veličinu kad je 54 nedelje star odnosno kad je star godinu dana, a očekuje se životni vek trajanja od 6 do 9 godina.

Ukupna dužina odraslog degua sa repom: 250-310 mm

Dužina tela degua bez repa: oko 150 mm

Dužina repa: 65-130 mm

Visina ušiju: 24-32 mm

Visina zadnjih nogu (šapa): 35-38 mm

Prosečna težina odraslog degua: 170-230 gr

Preporučljiva težina degua u odgajivanju: 220- 250 gr

 

Svi degui su veoma slični po izgledu i veličini i malo je teže napraviti razliku u polu, ali ni to nije neizvodljivo i više o tome ovde.

Određivanje puberteta kod ženki: 7 nedelja

Određivanje puberteta kod mužjaka: 12 nedelja

Razvijanje polnog organa kod degua: 16 nedelja

Prosečne godine za polno sazrevanje: 6 meseci

Prosečna težina bebe degua: 8-16 gr

Dani laktacije (sisanja majčinog mleka): 35 – 40 dana

Preporučljiva minimalna težina za prvu trudnoću degua: 200gr

Izvor:

degutopia.co.uk

bottom of page